Red Tie Gala 2019 Award Nominees

Alberta Blue Cross
Alberta Children’s Services and Community and Social Services
Alberta Health Services
Alberta Municipal Affairs
Alberta Public Service Commission
Capital Power
City of Edmonton
David Aplin Group
Department of National Defence
Downtown Collaborative – #YEG Stair Climb Challenge
Edmonton Public Schools
ENMAX
Government of Alberta – Campaign Leadership Team
Pembina Pipeline Corporation Sherwood Park
PricewaterhouseCoopers LLP
Royal Canadian Mounted Police
Worley
Youth Empowerment & Support Services

Alberta Blue Cross
Alberta Children’s Services and Community and Social Services
Alberta Health Services
Alberta Justice and Solicitor General
Alberta Municipal Affairs
AltaGas Utilities Inc. & UNIFOR Local 1947
Canada Revenue Agency
City of Edmonton
Dow Canada
Enbridge
Government of Alberta – Campaign Leadership Team
Immigration, Refugees and Citizenship Canada
Imperial & Unifor Local 21A
John Deere Remanufacturing
MEGlobal Canada Inc.
MIC Medical Imaging
Morningstar Air Corporation
NAIT
National Research Council of Canada – Nanotechnology Research Centre
Natural Resources Canada – Canadian Forest Service
PCL Construction
Scotiabank
Service Canada (Cap. 44)
Stantec
Terra Centre for Teen Parents
Wawanesa Mutual Insurance Co.
Wheaton Honda

Alberta Municipal Affairs
Alberta Utilities Commission
ATB Financial
Concordia University of Edmonton
Connect Society – Deafness Education Advocacy & Family Services
Dow Canada
e4c
ENMAX
Farm Credit Canada
Fluor Canada Ltd.
Fountain Tire Ltd.
Legislative Assembly Office
MIC Medical Imaging
Millenium Insurance
NAIT
North West Paving Ltd.
RBC
University of Alberta
Weldco Companies
Xerox Canada Ltd.

Abbi Langedahl & Carrie Lafond, MIC Medical Imaging
Allison Scully, Nutrien Fort Saskatchewan
Andrew Skinner & Shivangi Nagarajan, Magna IV Engineering
Andrew Wheaton, Don Wheaton Chevrolet Buick GMC Cadillac
April Ziegler, Associated Engineering
Beth Balcombe, AltaGas Utilities Inc. & UNIFOR Local 1947
Brianne Hutchinson, Fountain Tire Ltd.
Christina Penner & Kyle Bills, TD Bank Group
Christine Adam & Tara McIntosh, AltaLink
David Murphy , PCL Construction
Erika Schesnuk & Kate Stemler, Xerox Canada Ltd.
Hafsah Navarro-Henry, Stantec
Julie Tarapaski, Ford Credit Canada Company
Kelly Neilands, BURNCO Rock Products Ltd.
Laura Faulds-Sadownyk, Nutrien Redwater
Leah Shaw & Eric Tokay, Sherritt International Corporation
Leanne Gouweleeuw & Kaylee Laventure, Delcon Development Group Ltd.
Matt Ulmer, North West Paving Ltd.
Mirka Griffith, Dentons
Radhika Kalra & Yulia Stalevski, Worley
Robyn Haggstrom, Wawanesa Mutual Insurance Co.
Shannon Peacocke & Emeline Saadaoui, EY

Alyssa Maerz, Alberta Agriculture & Forestry
Bouvana Sai & Sabrina Walters, Alberta Infrastructure
Connor Gaughan, Alberta Children’s Services and Community and Social Services
Fran Hyndman Plante, Alberta Indigenous Relations
Jenny Albers, City of Edmonton
Lauren Gagnon, Service Canada (Cap. 44)
Laurie Carson, Canada Revenue Agency
Lorelei Johnstone, Alberta Health Services
Marley Hanrahan , City of Fort Saskatchewan
Meredith Allan & Colin Ruthven, NAIT
Mostafa Nejati Ajibisheh, Government of Alberta – Campaign Leadership Team
Steve Borle, National Research Council of Canada – Nanotechnology Research Centre
Zohreh Saher, Alberta Municipal Affairs

Alberta Blue Cross
Alberta Children’s Services and Community and Social Services
Correctional Service Canada, Edmonton & Area Parole Officers
EPCOR
PCL Construction
RGO Office Products Edmonton Ltd.
University of Alberta

Connect Society – Deafness Education Advocacy & Family Services
e4c
Edmonton John Howard Society
Norwood Child & Family Resource Centre
Terra Centre for Teen Parents
The Family Centre

Alberta Municipal Affairs
City of Edmonton
Enbridge
Government of Alberta – Ignite Team
Worley

Laura Kennett
Michelle Devlin
Robin Murray

Amy MacArthur, Alberta Municipal Affairs
Amy Weaver, Alberta Justice and Solicitor General
Beena Jacob, Shell Canada Limited
Christine Carver, Immigration, Refugees and Citizenship Canada
Daina Semotiuk , Deloitte.
Danielle Stevenson, Alberta Health Services
Delano Pellizzari, Imperial & Unifor Local 21A
Erich Lee, Worley
Ginette Lavigne, Alberta Health Services
Holly Idenouye & Andreea Ghimpu , General Bank of Canada
Jaqueline Pina, Enbridge
Jared Anstead, Wheaton Honda
Jason Kuo, Alberta Transportation
Jolene Cusack, Alberta Municipal Affairs
Julie Toma, Alberta Agriculture & Forestry
Katie Hayes, City of Edmonton
Kelly Brown, Service Canada (Westlink)
Kris Schawalder, Wheaton Honda
Lena de la Loire, Service Canada (Edmonton Call Centre)
Lorelei Johnstone, Alberta Health Services
Marilyn Rivest, Government of Alberta – Campaign Leadership Team
Matthew McCreary, University of Alberta
Mel Humber, Alberta Education
Randi Jackson, Environment and Climate Change Canada
Rick Mogg, Transport Canada
Sydney Tordoff, NAIT
Sydney Vanstone, ATB Financial
Winnie Chan, Alberta Energy Regulator

Alberta Medical Association
David Aplin Group
Delcon Development Group Ltd.
General Bank of Canada
Reliance Home Comfort
Richardson GMP
Robert Half

Central Social Hall
Lexus of Edmonton West
The Colombian

David OdumadeAward Nominees 2019