2018 Awards of Distinction

The Awards of Distinction recognize community minded individuals and groups who embrace our mission to create pathways out of poverty and show exceptional leadership and dedication to the cause.

cONGRATULATIONS!

2018 awardS OF DISTINCTION winners

Award of Excellence

Enbridge            

Award of Excellence

PCL Construction           

Award of Excellence

Provincial Employees’ United Way Campaign             

George Letki Oustanding Volunteer

Ray Guidinger        

Michael Capus       

Best Leaders of the Way Campaign

Alberta Blue Cross 

Small Business Award

Delcon Development Group Ltd.        

Education and Awareness 

City of Edmonton     

Labour Awards of Distinction 

Canadian Union of Public Employees Regional Office 

Health Sciences Association of Alberta             

Unifor  

Funded Partner Campaign of the Year

Boys & Girls Clubs Big Brothers Big Sisters of Edmonton & Area Society

Significant Employee Fund

Edmonton Civic Employees'Charitable Assistance Fund

Outstanding Committee Member of the Year

Hallie Brodie, University of Alberta

Robyn Schommer, EPCOR

Employee Campaign Chair (ECC) of the Year, Private Sector

Abbi Langedahl, Medical Imaging Consultants

Derek Cathro, Tetra Tech Canada

Employee Campaign Chair (ECC) of the Year, Public Sector 

Evelyn Ramos & Franck Hakizimana, Immigration, Refugees and Citizenship Canada - Edmonton

Jimmy Morrison, Operation Friendship Seniors Society

Campaign Committee of the Year - Private Sector

Wawanesa Mutual Insurance Co.   

Campaign Committee of the Year - Public Sector

Alberta Health Services - CN Tower            


Selection of 2018 Award Nominees:

Best Leaders of the Way Campaign

Alberta Blue Cross

APEGA

BMO Financial Group

City of Edmonton

Enbridge

Imperial Oil & Unifor Local 21A

Service Alberta

Campaign Committee of the Year - Private Sector

Alberta Blue Cross

AltaGas Utilities Inc.

  Canadian Western Bank

Capital Power

Costco Wholesale - Nisku

Delcon Development Group Ltd.

Enbridge

EPCOR

First Canadian Insurance Corporation

Ford Credit Canada Ltd.

General Bank of Canada

Imperial Oil & Unifor Local 21A

 MD Financial Management

Millennium Insurance

Morningstar Air Express

PCL Construction

Pembina Pipeline Corporation

RGO Office Products Edmonton Ltd.

Shell Canada Ltd.

Spartan Controls Ltd.

TD Canada Trust

Tetra Tech Canada

Wawanesa Mutual Insurance Co.

Campaign Committee of the Year - Public Sector

Alberta Agriculture & Forestry

Alberta Community & Social Services and Children's Services

Alberta Culture & Tourism

Alberta Health

Alberta Health Services

Alberta Health Services - CN Tower

Alberta Justice & Solicitor General

Alberta Municipal Affairs

Alberta Public Service Commission

Alberta Transportation

City of Edmonton

City of Fort Saskatchewan

Service Alberta

Strathcona County

  University of Alberta

Education and Awareness

Alberta Agriculture & Forestry

Alberta Education

Alberta Health Services

Alberta Health Services - Glenrose Rehabilitation Hospital

Alberta Municipal Affairs

Alberta Transportation

Alberta Treasury Board & Finance

APEGA

ATB Financial

BMO Financial Group

Canadian Western Bank

Capital Power

City of Edmonton

Dentons

e4c

Edmonton Public Schools

EPCOR

Immigration, Refugees and Citizenship Canada - Edmonton

Imperial Oil & Unifor Local 21A

Intact Financial Corporation

JDC West – University of Alberta

Millennium Insurance

PCL Construction

RBC Royal Bank

Service Alberta

Shell Canada Ltd.

Stantec

Employee Campaign Chair (ECC) of the Year, Private Sector

Abbi Langedahl, Medical Imaging Consultants

Allison Scully & Braydon Lefebvre, Nutrien Fort Saskatchewan

Brent Sharpe, PCL Construction

Carlie Piche, Imperial Oil & Unifor Local 21A

Derek Cathro, Tetra Tech Canada

Kaylee Laventure, Delcon Development Group Ltd.

Laura Beatson & Scott Clarke, APEGA

Laura Kennett, Enbridge

Leanne Gouweleeuw, Delcon Development Group Ltd.

Mark Breitkreutz & Keri Hindman, WorleyParsons Edmonton

Matthew Ulmer, North West Paving Ltd.

Michael Cook, National Bank Financial

Paula Goertezen, John Deere Remanufacturing

Rachelle Laniuk, First Canadian Insurance Corporation

Robert Kisteleki, Alberta Blue Cross

Robyn Haggstrom, Wawanesa Mutual Insurance Co.

Sara Schmidt & Kimberly Townsend, Chandos Construction Ltd.

Shirley Boissonnault, Next Digital

Thomas O'Reilly, Field LLP

Employee Campaign Chair (ECC) of the Year, Public Sector

Alissa Goodin, Royal Canadian Mounted Police

Alyssa Maerz, Alberta Agriculture & Forestry

Annya Hundal & Mostafa Nejati Ajibisheh, Alberta Public Service Commission

Brendan Guhl, Service Alberta

Dalton Ho & Nicole Steenveld, Alberta Seniors & Housing

Dr. Lesley Cormack & Marion Haggarty-France, University of Alberta

Evelyn Ramos & Franck Hakizimana, Immigration, Refugees and Citizenship Canada - Edmonton

Fran (Hyndman) Plante, Alberta Indigenous Relations

Jimmy Morrison, Operation Friendship Seniors Society

Joelle Baldry & Brendan Guhl, Service Alberta

Michelle Wozny, Status of Women Alberta

Natasha MacNeil & Kristy Tesorio, Workers' Compensation Board

Pamela Stevens, Alberta Health Services

Raeesa Merali & Brett Spady, Alberta Advanced Education

Rosanne Tollenaar, Government of Alberta

Funded Partner Campaign of the Year

Bent Arrow Traditional Healing Society

Boys & Girls Clubs Big Brothers Big Sisters of Edmonton & Area Society

e4c

Edmonton John Howard Society

Operation Friendship Seniors Society

Outstanding Committee Member of the Year

 Adrienne Richard, Glenrose Rehabilitation Hospital

Amy Mukherjee, Stacey Benson, & Nicky Young, Alberta Justice & Solicitor General

Angela Siegert, Morrison Hershfield Ltd.

 Ashley Chaffey, Imperial Oil & Unifor Local 21A

Belinda Mack, Alberta Treasury Board and Finance

Brianne Hutchinson, Fountain Tire Ltd.

Christine Harris, Alberta Blue Cross

Colleen Highet, Alberta Community & Social Services and Children's Services

Denis Charbonneau, Enbridge

Drew Holloway, Wheaton Honda

Dwayne Gurski, Pembina Pipeline Corporation - Redwater Natural Gas Fractionation and Storage

Grace Dube, City of Edmonton

Hallie Brodie, University of Alberta

Heather Marks, ATB Financial

Jill Wopelka, Alberta Public Service Commission

Joelle Baldry, Service Alberta

John Paul Joseph Glaves, Alberta Agriculture & Forestry

Julie Toma, Alberta Agriculture & Forestry

Karen Linden and Lisa Boston, Edmonton Public School Board

Karen Parker, City of Edmonton

Katie Hayes, City of Edmonton

Kelly Sawka, Alberta Agriculture & Forestry

Laszol Beothy-Zsigmond, Department of National Defence

Laura McEachern, Alberta Labour

Laura Pura, General Bank of Canada

Lisa Sorenson, Alberta Health Services - CN Tower

Maritza Rodriguez, Alberta Health Services - CN Tower

Mike Meraw & Qiting Chen, City of Edmonton

Nadine Triska, Alberta Labour

Nicole Gaudette, Alberta Agriculture & Forestry

Norman Halabi, WorleyParsons Edmonton

Paige Evenson, Defence Construction Canada - CFB Edmonton

Perri Garvin, Canadian Labour Congress

Pierre Bernier, Government of Canada Charitable Workplace Campaign (GCWCC)

Peter Lofstrand, Scotiabank

Radmila Rakic, Alberta Culture & Tourism

Richelle Serink, Stantec

Robyn Schommer, EPCOR

Sean Brown, DIALOG

Stacey Vanthuyne, City of Edmonton

Sylvia Harte, PCL Construction

Small Business Award

Aurora Jet Partners

Delcon Development Group Ltd.

Enmax Energy

RGO Office Products Edmonton Ltd.


Selection Process

Award nominees will be notified by February 9, 2019. Awards will be presented at the annual United Way Awards of Distinction Banquet on February 21, 2019.

Award winners will be accepted based on quality of nomination, information provided and achievement in the overall workplace campaign. Nominators should provide adequate detail and specific examples relevant to the award category criteria.

Award Details

1. Best Leaders of the Way Campaign

This award is presented to the Campaign committee who showed creativity and excellence in the execution of a Leadership giving campaign.

  • What did this organization do to promote and execute a Leadership giving campaign?

  • What were the results of these efforts? (Be as specific as possible)

  • How do you feel this organization went above and beyond the call of duty?

2. Campaign Committee of the Year

This award is presented to the Workplace Campaign Committee that showed outstanding teamwork and commitment towards meeting campaign objectives, showed creativity and enthusiasm in the promotion/execution of the workplace campaign and achieved stronger than expected results in the workplace.

  • What was the main goal/objective of the committee in 2018? (For example, provide notes on previous campaigns, opportunities/barriers, morale of workplace, etc.)

  • What specific actions and efforts were taken to support this objective?

  • What were the results of these efforts?

  • How do you feel this committee exceeded expectations?

3. Education and Awareness

This award is presented to the Workplace Campaign that increased awareness of community needs and the impact of United Way donations, showed excellence in coordinating and motivating co-workers and achieved stronger than expected results in the workplace.

  • What was your committee’s goal for education and engagement activities in your workplace?

  • What specific actions and efforts were taken to support education/engagement objectives?

  • What were the results of these education and engagement efforts?

  • How do you feel this committee exceeded expectations in this area?

4. Employee Campaign Chair of the Year, Private Sector or Public Sector

This award is presented to the Employee Campaign Chair (ECC) who provided exceptional leadership in the planning and execution of workplace campaign activities, demonstrated creativity and commitment that went above and beyond the call of duty and achieved challenging campaign goals and objectives.

  • What was the main goal/objective of the ECC in 2018? (For example, provide notes on previous campaigns, opportunities/barriers, morale of workplace, etc.)

  • What specific actions and efforts were taken by this individual to support this objective?

  • What were the results of his/her efforts?

  • How do you feel this individual exceeded expectations in the role as ECC

5. Outstanding Committee Member of the Year

This award is presented to the committee member that demonstrated exceptional commitment to success in the workplace campaign

  • What specific actions and efforts were taken by this individual to support the United Way campaign?

  • What were the results of his/her efforts? (Please be as specific as possible)

  • How do you feel this individual exceeded expectations in his/her role as a member on the committee?

6.  Small Business Award

This award is presented to the organization of 100 employees or less that demonstrated excellence in the execution of their workplace campaign.

  • What was the main goal/objective of the organization in 2018?  (For example, provide notes on previous campaigns, opportunities/barriers, morale of workplace, etc.)

  • What specific actions and efforts were taken to support this objective?

  • What were the results of these efforts?

  • How do you feel this organization exceeded expectations

 

7. Funded Partner Campaign of the Year

This award is presented to the United Way Funded Partner campaign that showed outstanding commitment, dedication and creativity executing their own United Way employee campaign. 

  • What was the main goal/objective of the agency committee in 2018? (For example, provide notes on previous campaigns, opportunities/barriers, morale of employees, etc.)

  • What specific actions and efforts were taken to support the United Way campaign at the agency? What were the results of these efforts?

  • How do you feel this agency exceeded expectations in their workplace United Way campaign?

For questions or a list of 2018 winners & nominees, please email: campaignsupport@myunitedway.ca