Congratulations 2018 Awards of Distinction Winners

Award of Excellence
Enbridge
PCL Construction
Provincial Employees’ United Way Campaign

George Letki Outsanding Volunteer
Ray Guidinger
Michael Capus

Best Leaders of the Way Campaign
Alberta Blue Cross

Small Business Award
Delcon Development Group Ltd.

Education and Awareness
City of Edmonton

Labour Awards of Distinction
Canadian Union of Public Employees Regional Office
Health Sciences Association of Alberta
Unifor

Funded Partner Campaign of the Year
Boys & Girls Clubs Big Brothers Big Sisters of Edmonton & Area Society

Significant Employee Fund
Edmonton Civic Employees’Charitable Assistance Fund

Outstanding Committee Member of the Year
Hallie Brodie, University of Alberta
Robyn Schommer, EPCOR

Employee Campaign Chair (ECC) of the Year, Private Sector
Abbi Langedahl, Medical Imaging Consultants
Derek Cathro, Tetra Tech Canada

Employee Campaign Chair (ECC) of the Year, Public Sector
Evelyn Ramos & Franck Hakizimana, Immigration, Refugees and Citizenship Canada – Edmonton
Jimmy Morrison, Operation Friendship Seniors Society

Campaign Committee of the Year – Private Sector
Wawanesa Mutual Insurance Co.
Campaign Committee of the Year – Public Sector
Alberta Health Services – CN Tower

Selection of 2018 Award Nominees

Alberta Blue Cross
APEGA
BMO Financial Group
City of Edmonton
Enbridge
Imperial Oil & Unifor Local 21A
Service Alberta

Alberta Blue Cross
AltaGas Utilities Inc.
Canadian Western Bank
Capital Power
Costco Wholesale – Nisku
Delcon Development Group Ltd.
Enbridge
EPCOR
First Canadian Insurance Corporation
Ford Credit Canada Ltd.
General Bank of Canada
Imperial Oil & Unifor Local 21A
MD Financial Management
Millennium Insurance
Morningstar Air Express
PCL Construction
Pembina Pipeline Corporation
RGO Office Products Edmonton Ltd.
Shell Canada Ltd.
Spartan Controls Ltd.
TD Canada Trust
Tetra Tech Canada
Wawanesa Mutual Insurance Co.

Alberta Agriculture & Forestry
Alberta Community & Social Services and Children’s Services
Alberta Culture & Tourism
Alberta Health
Alberta Health Services
Alberta Health Services – CN Tower
Alberta Justice & Solicitor General
Alberta Municipal Affairs
Alberta Public Service Commission
Alberta Transportation
City of Edmonton
City of Fort Saskatchewan
Service Alberta
Strathcona County
University of Alberta

Alberta Agriculture & Forestry
Alberta Education
Alberta Health Services
Alberta Health Services – Glenrose Rehabilitation Hospital
Alberta Municipal Affairs
Alberta Transportation
Alberta Treasury Board & Finance
APEGA
ATB Financial
BMO Financial Group
Canadian Western Bank
Capital Power
City of Edmonton
Dentons
e4c
Edmonton Public Schools
EPCOR
Immigration, Refugees and Citizenship Canada – Edmonton
Imperial Oil & Unifor Local 21A
Intact Financial Corporation
JDC West – University of Alberta
Millennium Insurance
PCL Construction
RBC Royal Bank
Service Alberta
Shell Canada Ltd.
Stantec

Abbi Langedahl, Medical Imaging Consultants
Allison Scully & Braydon Lefebvre, Nutrien Fort Saskatchewan
Brent Sharpe, PCL Construction
Carlie Piche, Imperial Oil & Unifor Local 21A
Derek Cathro, Tetra Tech Canada
Kaylee Laventure, Delcon Development Group Ltd.
Laura Beatson & Scott Clarke, APEGA
Laura Kennett, Enbridge
Leanne Gouweleeuw, Delcon Development Group Ltd.
Mark Breitkreutz & Keri Hindman, WorleyParsons Edmonton
Matthew Ulmer, North West Paving Ltd.
Michael Cook, National Bank Financial
Paula Goertezen, John Deere Remanufacturing
Rachelle Laniuk, First Canadian Insurance Corporation
Robert Kisteleki, Alberta Blue Cross
Robyn Haggstrom, Wawanesa Mutual Insurance Co.
Sara Schmidt & Kimberly Townsend, Chandos Construction Ltd.
Shirley Boissonnault, Next Digital
Thomas O’Reilly, Field LLP

Alissa Goodin, Royal Canadian Mounted Police
Alyssa Maerz, Alberta Agriculture & Forestry
Annya Hundal & Mostafa Nejati Ajibisheh, Alberta Public Service Commission
Brendan Guhl, Service Alberta
Dalton Ho & Nicole Steenveld, Alberta Seniors & Housing
Dr. Lesley Cormack & Marion Haggarty-France, University of Alberta
Evelyn Ramos & Franck Hakizimana, Immigration, Refugees and Citizenship Canada – Edmonton
Fran (Hyndman) Plante, Alberta Indigenous Relations
Jimmy Morrison, Operation Friendship Seniors Society
Joelle Baldry & Brendan Guhl, Service Alberta
Michelle Wozny, Status of Women Alberta
Natasha MacNeil & Kristy Tesorio, Workers’ Compensation Board
Pamela Stevens, Alberta Health Services
Raeesa Merali & Brett Spady, Alberta Advanced Education
Rosanne Tollenaar, Government of Alberta

Bent Arrow Traditional Healing Society
Boys & Girls Clubs Big Brothers Big Sisters of Edmonton & Area Society
e4c
Edmonton John Howard Society
Operation Friendship Seniors Society

Adrienne Richard, Glenrose Rehabilitation Hospital
Amy Mukherjee, Stacey Benson, & Nicky Young, Alberta Justice & Solicitor General
Angela Siegert, Morrison Hershfield Ltd.
Ashley Chaffey, Imperial Oil & Unifor Local 21A
Belinda Mack, Alberta Treasury Board and Finance
Brianne Hutchinson, Fountain Tire Ltd.
Christine Harris, Alberta Blue Cross
Colleen Highet, Alberta Community & Social Services and Children’s Services
Denis Charbonneau, Enbridge
Drew Holloway, Wheaton Honda
Dwayne Gurski, Pembina Pipeline Corporation – Redwater Natural Gas Fractionation and Storage
Grace Dube, City of Edmonton
Hallie Brodie, University of Alberta
Heather Marks, ATB Financial
Jill Wopelka, Alberta Public Service Commission
Joelle Baldry, Service Alberta
John Paul Joseph Glaves, Alberta Agriculture & Forestry
Julie Toma, Alberta Agriculture & Forestry
Karen Linden and Lisa Boston, Edmonton Public School Board
Karen Parker, City of Edmonton
Katie Hayes, City of Edmonton
Kelly Sawka, Alberta Agriculture & Forestry
Laszol Beothy-Zsigmond, Department of National Defence
Laura McEachern, Alberta Labour
Laura Pura, General Bank of Canada
Lisa Sorenson, Alberta Health Services – CN Tower
Maritza Rodriguez, Alberta Health Services – CN Tower
Mike Meraw & Qiting Chen, City of Edmonton
Nadine Triska, Alberta Labour
Nicole Gaudette, Alberta Agriculture & Forestry
Norman Halabi, WorleyParsons Edmonton
Paige Evenson, Defence Construction Canada – CFB Edmonton
Perri Garvin, Canadian Labour Congress
Pierre Bernier, Government of Canada Charitable Workplace Campaign (GCWCC)
Peter Lofstrand, Scotiabank
Radmila Rakic, Alberta Culture & Tourism
Richelle Serink, Stantec
Robyn Schommer, EPCOR
Sean Brown, DIALOG
Stacey Vanthuyne, City of Edmonton
Sylvia Harte, PCL Construction

Aurora Jet Partners
Delcon Development Group Ltd.
Enmax Energy
RGO Office Products Edmonton Ltd

For questions, please email: campaignsupport@myunitedway.ca

David OdumadeAwards of Distinction 2018