2017 Awards of Distinction

The Awards of Distinction recognize those exceptional individuals and groups who embrace the notion that ordinary people have the potential to achieve extraordinary things.

 

Award of Excellence

Provincial Employees’ United Way Campaign

Enbridge

PCL Construction

 

George Letki Outstanding Volunteer

Lisa Colangelo – TD

 

Best Leaders of the Way Campaign

Enbridge       

 

Small Business Award

RGO Office Products Edmonton Ltd.

 

Community Innovation Award

Westmount Junior High School

 

New Business Award

MK Group of Companies

 

Rising Star

University of Alberta

 

Education and Awareness

ATB Financial

 

Labour Award of Distinction

Canadian Union of Public Employees Local 3550

Canadian Union of Public Employees Local 474

Health Sciences Association of Alberta

 

Outstanding Canvasser of the Year

Andrew Wheaton - Don Wheaton Chevrolet Buick GMC Cadillac       

 

Outstanding Committee Member of the Year

Ash Chandra - General Bank of Canada

 

Employee Campaign Chair of the Year, Public Sector

Patrick Humeniuk - Alberta Culture and Tourism

Jessica Monk – City of Edmonton

 

Employee Campaign Chair of the Year, Private Sector

Chris Pullen - PCL Construction

Donna Wood - Brock Canada

 

Campaign Committee of the Year

Alberta Agriculture and Forestry

EPCOR


Finalists

1. Best Leaders of the Way Campaign Finalists

This award is presented to the Campaign committee who showed creativity and excellence in the execution of a Leadership giving campaign.

  • Alberta Blue Cross
  • City of Edmonton
  • Enbridge
  • EPCOR
  • Government of Alberta
  • Imperial Oil & Unifor Local 21A
  • Servus Credit Union

2. Campaign Committee of the Year Finalists

This award is presented to the Workplace Campaign Committee that showed outstanding teamwork and commitment towards meeting campaign objectives, showed creativity and enthusiasm in the promotion/execution of the workplace campaign and achieved stronger than expected results in the workplace.

  • Alberta Agriculture and Forestry
  • Alberta Blue Cross
  • Alberta Children's Services and Alberta Community and Social Services
  • Alberta Justice and Solicitor General
  • Canada Revenue Agency
  • Canadian Western Bank
  • City of Edmonton - Working Committee
  • Concordia University of Edmonton
  • Deloitte.
  • Enbridge
  • EPCOR
  • Ernst & Young LLP
  • Fountain Tire Ltd.
  • Imperial Oil & Unifor Local 21A
  • PCL Construction
  • Pembina Pipeline Corporation
  • Strathcona County
  • The Family Centre
  • University of Alberta

    3. Education and Awareness Finalists

    This award is presented to the Workplace Campaign that increased awareness of community needs and the impact of United Way donations, showed excellence in coordinating and motivating co-workers and achieved stronger than expected results in the workplace.Alberta Culture and Tourism

    • Alberta Culture & Tourism
    • Alberta Energy
    • ATB Financial
    • Capital Power
    • Chandos Construction Ltd.
    • City of Edmonton - Coats for Kids Team
    • City of Edmonton - Integrated Infrastructure Services Department
    • Dentons Canada LLP
    • Dow Canada and MEGlobal Canada
    • Enbridge
    • EPCOR
    • Imperial Oil & Unifor Local 21A
    • PCL Construction
    • PwC
    • TD

    4. Employee Campaign Chair (ECC) of the Year Finalists, Private Sector or Public Sector

    This award is presented to the Employee Campaign Chair who provided exceptional leadership in the planning and execution of workplace campaign activities, demonstrated creativity and commitment that went above and beyond the call of duty and achieved challenging campaign goals and objectives.

    Private Sector

    • Adam Henderson and Jessica Foster, Spartan Controls Ltd.
    • Amanda Klyne and Kristy Martin, ABSA The Pressure Equipment Safety Authority
    • Allison Scully & Braydon Lefebvre, Nutrien (formerly Agrium)
    • Brendon Jones, RGO Office Products Edmonton Ltd.
    • Brent Leddy & Navjot Patel, WorleyParsons Edmonton
    • Chris Pullen, PCL Construction
    • Donna Wood, Brock Canada
    • Jason MacDonald, Imperial Oil & Unifor Local 21A
    • Joan Tandy, Alberta Blue Cross
    • Lance Draper & Shawn Jones, Stantec
    • Maureen Roy & Nita Kjeldsen, Cummins Inc.
    • Scott Arndt, Enbridge
    • Tamara Haskins, National Oilwell Varco
    • Whitney Lorentz, FortisAlberta

    Public Sector

    • Colleen Highet, Alberta Children's Services and Alberta Community and Social Services
    • Dana Schofield, Alberta Agriculture and Forestry
    • Debbie Buchynski & Jenn Engberg, E4C
    • Jessica Monk, City of Edmonton
    • Jimmy Morrison, Operation Friendship Seniors Society
    • Kristin Raworth, Alberta Environment and Parks
    • Laura McEachern, Alberta Labour
    • Lesley Cormack & Marion Haggarty France, University of Alberta
    • Maryse Kiese, Alberta Treasury Board and Finance
    • Patrick Humeniuk, Alberta Culture and Tourism
    • Ravinder Bains & Simon Kerr, Alberta Justice and Solicitor General
    • Stephanie Ward, Royal Canadian Mounted Police
    • Sunny Allan & Deena Trupp, Service Canada - File Management Centre

    5. Outstanding Canvasser of the Year Finalists

    This award is presented to the workplace employee canvasser coordinator that demonstrated dedication to coordinating canvassing and campaign activities that motivated fellow employees to support United Way. 

    • Amberly McKay, Alberta Children's Services and Alberta Community and Social Services
    • Andrew Wheaton, Don Wheaton Chevrolet Buick GMC Cadillac
    • Jonathan Mane, Natural Resources Canada, CanmetENERGY, Devon
    • Louisa Andrews, Service Alberta
    • Paul Buckborough, City of Edmonton

    6. Outstanding Committee Member of the Year Finalists

    This award is presented to the committee member that demonstrated exceptional commitment to success in the workplace campaign.

    • Angela Clay, Stantec
    • Ash Chandra, General Bank of Canada
    • Ashley Schneider, Stantec
    • Bhuvan Maingi, Enbridge
    • Connor Gaughan, Alberta Children's Services and Alberta Community and Social Services
    • Hoa Quach, Alberta Blue Cross
    • Jeanne Duggan, Fountain Tire Ltd.
    • Jennifer Hammond, Finning (Canada)
    • Joel Pepin, PCL Construction
    • Marcus Peloquin, NAIT
    • Maryse Lavigne, TD
    • Merwan Saher, Office of the Auditor General of Alberta
    • Tammy Alwood, Design Group Staffing Inc.

    7. Rising Star Award Finalists

    This award is presented to the Campaign Committee that achieved stronger than expected results and engagement in their workplace, compared to the previous year.

    • Alberta Blue Cross
    • Alberta Justice and Solicitor General
    • C-FER Technologies
    • Design Group Staffing Inc.
    • Edmonton John Howard Society
    • Ernst & Young LLP
    • McLennan Ross LLP
    • Medical Imaging Consultants
    • Millennium Insurance
    • RGO Office Products Edmonton Ltd.
    • University of Alberta

    8.  Small Business Award Finalists

    This award is presented to the organization of 100 employees or less that demonstrated excellence in the execution of their workplace campaign.

    • David Aplin Group
    • Harvard Property Management Inc.
    • RGO Office Products Edmonton Ltd.
    • SNC-Lavalin Environment & Geoscience

    9. George Letki Outstanding Volunteer Finalists 

    This award is presented to an individual who has demonstrated exceptional and unparalleled commitment to United Way’s mission to create pathways out of poverty.

    • Chris Rattray, TD
    • Gladys Balcarce, BMO Financial Group
    • Kirk Byrtus, Enbridge
    • Lisa Colangelo, TD
    • Ray Guidinger

    Community Innovation Award Finalists 

    This award is presented to a trailblazing individual or organization who engaged community members with United Way’s mission in a unique and inclusive manner.

    • AltaPro Electric Ltd.
    • Edmonton Oil Kings
    • Rian Santos
    • West Edmonton Mall
    • Westmount Junior High School

    New Business Award Finalists

    This category recognizes new corporate and community partners who either hosted a United Way campaign or community event for the first time in their history.

    • A&H Steel Ltd.
    • CompuVision
    • Kinder Morgan Canada
    • MK Group of Companies
    • Paladin Security

    Questions?  Contact us at campaignsupport@myunitedway.ca